ARAŞTIRMACILAR

Dr. Azad Barış, Leuphana Lüneburg Üniversitesi ve Ruhr Üniversitesi’nde Felsefe alanında doktora eğitimi almıştır. Akademik serüvenine Hamburg Üniversitesi’nde Sosyoloji alanında lisans ve yüksek lisans dereceleriyle başlamış, burada Siyasal Bilimler ve İktisadi Fakültesinde araştırma görevlisi olarak görev yapmıştır. Hamburg’daki görevi sırasında, Neoliberal Dünya Düzeni ve Toplumsal Katılımcılık Fırsatları ile Kent Sosyolojisi üzerine kritik araştırma projelerinde de önemli roller üstlenmiştir. Leuphana Lüneburg Üniversitesi’nde, Kültürlerarası İletişim ve Uygulamalı Kültürel Çalışmalar konularında öğretim görevlisi çalışmıştır. 1998 yılından bu yana, başta Ezidiler olmak üzere, azınlık hakları ve kültürel varlıklar konularında birçok projede etkin bir rol oynamıştır. Dr. Barış, sosyal bilimlerde Avrupa içi integrasyon, neoliberalizm ve sosyalizasyon teorileri üzerine derinlemesine çalışmalar yapmıştır. Aynı zamanda, azınlıkların kültürel antropolojisi ve inanç kökenleri üzerine kapsamlı araştırmalarıyla tanınmaktadır. 2021 yılında Spectrum House’un ailesine katılan Dr. Azad Barış, Genel Direktör olarak görevini sürdürmektedir.

Lisansını İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde, yüksek lisansını Kentucky Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamlamıştır. Doktora derecesini, 2000 yılında Kentucky Üniversitesi Ziraat Ekonomisi Bölümü’nden Çevresel Ekonomi alanında almıştır. 2005-2019 yılları arasında Lasell Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmış, doçent unvanı almış ve aynı üniversitede yedi yıl boyunca Muhasebe-Ekonomi-Finans Bölümü başkanlığı yapmıştır. Ayrıca Northeastern University ve University of Boston, Massachusetts’de dersler vermiştir. Çevresel Kalite ve Ekonomik Gelişme üzerine makale ve yayınları bulunmaktadır. Şu sıralar Döngüsel Ekonomi alanında araştırmalar yapmakta ve Vagenigen Üniversitesi “Döngüsel Bio-Ekonomi Politikaları” MicroMaster programında çalışmalarını sürdürmektedir. Spectrum House’a Uluslarası İlişkiler Direktörü olarak 2021 yılında katılmıştır.

Spectrum House’a konuk araştırmacı olarak katkıda bulunan Dr. Natalya Ketenci halen Yeditepe Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olarak çalışmaktadır. 2022 yılından bu yana aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi (MARC-YUVAM) Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin direktörlüğü görevini yürütmektedir. Ekonomi dalında Doktora derecesini İngiltere Reading Üniversitesi’nden alan 2003) Ketenci, Kazak Devlet Ulusal Üniversitesi’nden Matematik dalında yüksek lisans derecesine (1996) sahiptir. Reading Üniversitesi Henley İşletme Okulu Avrupa-Asya Çalışmaları Merkezi üyesi olan Dr. Ketenci, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın 2001 yılı Enerji Geçiş Raporu’nun hazırlanmasına katkıda bulunmuştur, Londra (Birleşik Krallık). Çalışmaları Avrupa Birliği ve gelişmekte olan ülkelerdeki uluslararası ticaret konularına odaklanmaktadır. Güncel araştırmaları arasında Türkiye’deki enerji sorunları ve Avrupa ile geçiş ülkeleri arasında enerji bağlantıları bulunmaktadır. Lexington Books tarafından 2021 ve 2019 yıllarında yayınlanan Economics and Politics of Energy in the Middle East and Eastern Europe ve Turkish-Russian Relations: Prospects and Challenges kitaplarının editörlerinden ve yazarlarındandır. Energy, Russian Journal of Economics, Empirical Economics, Economic Modeling, ve Research in Economics dergilerinde makaleleri yayınlanmaktadır.

Lisansını Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde, yüksek lisansını North Carolina Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora derecesini 2010 yılında, Yeditepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden aldı ve halen aynı bölümde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Araştırmaları konuları arasında uygulamalı makroekonomi, finansal piyasalar, ekonomik büyüme ve gelişmeler, döngüsel ekonomi bulunmaktadır.

OFİS

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve vergi uygulama ön lisans programından mezun olduktan sonra lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamlamıştır. 2007-2010 yılları arasında İstanbul Kürt enstitüsünde yönetici olarak görev yapmıştır. Uzun yıllar Ar Yayınlarında İdari İşler sorumlusu olarak çalışan Altun 2021 yılı itibariyle İdari İşler Direktörü olarak Spectrum House’a katılmıştır. Ayrıca 2007 yılından beri özellikle kadın hakları alanında faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmalar yürütmektedir.

Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi Klasik Arkeoloji bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimin ardından finans alanında çalışmaya başlamış, 2002-2020 yılları arasında özel hastanecilik sektöründe mali işler koordinatörü olarak görev yapmıştır. 2015 yılından beri Özel Çocuklar ve kadın haklarıyla ilgili pek çok sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak yer almıştır. 2022 yılında Spectrum House’a Mali İşler Koordinatörü olarak katılmıştır.